NAŠE MOTTO: Neplaťte na daních víc, než musíte ...

první konzultace
ZDARMA

25 let zkušeností
v daních a účetnictví

Jak je to s paušální daní

  Pokud jste osoba samostatně výdělečně činná, nejste zaměstnání (s výjimkou DPP), máte obrat do 1 mil. Kč, nejste plátcem DPH a nebylo proti vám zahájeno insolvenční řízení, můžete se  nejpozději do 10. ledna 2021 registrovat k paušální dani. Výhodou paušální daně je, že nepodáváte daňové přiznání a nevedete daňovou evidenci. Nevýhodou je, že si nemůžete […]

 

Pokud jste osoba samostatně výdělečně činná, nejste zaměstnání (s výjimkou DPP), máte obrat do 1 mil. Kč, nejste plátcem DPH a nebylo proti vám zahájeno insolvenční řízení, můžete se  nejpozději do 10. ledna 2021 registrovat k paušální dani.

Výhodou paušální daně je, že nepodáváte daňové přiznání a nevedete daňovou evidenci. Nevýhodou je, že si nemůžete uplatnit žádné slevy na dani.  Proto je potřeba pečlivě zvážit, zda se vám registrace k paušální dani vyplatí či nikoliv. Nejvíce se paušální daň vyplatí těm OSVČ, kteří mají příjmy na 800000 a nízký výdajový paušál a neuplatňují si slevu např. na 3 děti. A pak mohou daňový paušál zvolit ti podnikatelé, kteří si chtějí raději připlatit a mít klid na práci bez daňových kontrol.

Jaká je výše daňového paušálu a z čeho se skládá?

Daňový paušál se platí zálohově měsíčně, vždy k 20. dni v měsíci a sestává z těchto položek:

  • zdravotní pojištění ve výši                                                                             2 393 Kč
  • minimální pojistné na sociální zabezpečení zvýšené o 15 % ve výši     2 976 Kč
  • symbolická daň z příjmů                                                                                   100 Kč

Celkem                                                                                                               5 469 Kč

Takže doporučuji vzít si k ruce vaše daňová přiznání za minulá zdaňovací období včetně výhledu na rok 2021 a rozhodnout se, zda se zaregistrujete k paušální dani.  

Sdílet článek: