NAŠE MOTTO: Neplaťte na daních víc, než musíte ...

první konzultace
ZDARMA

25 let zkušeností
v daních a účetnictví

Pozor na nový způsob počítání obratu pro povinnou registraci k dani z přidané hodnoty!

Dosud platilo, že plátcem DPH se stala osoba povinná k dani, pokud překročila za posledních 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců obrat 2 000.000 Kč. Podle tohoto pravidla se měří obrat pro povinnou registraci naposledy v roce 2024. Od 1.1.2025 se obrat pro účely povinné registrace počítá podle nových pravidel. Nově se obrat počítá za kalendářní rok. […]

Dosud platilo, že plátcem DPH se stala osoba povinná k dani, pokud překročila za posledních 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců obrat 2 000.000 Kč. Podle tohoto pravidla se měří obrat pro povinnou registraci naposledy v roce 2024. Od 1.1.2025 se obrat pro účely povinné registrace počítá podle nových pravidel. Nově se obrat počítá za kalendářní rok. To bychom nepovažovali za takový problém. Dosud platilo, že pokud jste zjistili, že jste v předchozím kalendářním měsíci překročili obrat pro povinnou registraci, byli jste povinni podat přihlášku k registraci do 15.dne následujícího měsíce. Po novele jste tak povinni učinit do 10 pracovních dnů ode dne překročení stanovené částky pro povinnou registraci.  Vzhledem k tomu, že většina poplatníků zpracovává účetnictví měsíčně, bude mít s dodržením nově stanovené lhůty problém. Doporučujeme se proto seznámit s novelou zákona o DPH. A teď vás seznámíme s jednotlivými ustanoveními § 6 zákona o DPH podle nového znění:

(1) Osoba povinná k dani se sídlem v tuzemsku nebo osoba registrovaná do režimu pro malé podniky pro tuzemsko je plátcem od prvního dne kalendářního roku bezprostředně následujícího po kalendářním roce, ve kterém její obrat v tuzemsku překročil částku 2 000 000 Kč.

(2) Osoba podle odstavce 1 je plátcem dnem následujícím

  1. a) po dni překročení částky podle odstavce 1, pokud správci daně ve včas podané přihlášce k registraci sdělila, že se chce stát plátcem tímto dnem, nebo
  2. b) po dni, kdy její obrat v tuzemsku překročil v příslušném kalendářním roce částku 2 536 500 Kč.

A nyní k povinné registraci:

Podle § 94 (1) Osoba podle § 6 odst. 1 je povinna podat přihlášku k registraci do 10 pracovních dnů ode dne překročení částky podle § 6 odst. 1 nebo § 6 odst. 2 písm. b).

Podle § 97b (1) Podala-li osoba povinná k dani přihlášku k registraci do 30. září příslušného kalendářního roku z důvodu, že její obrat v tuzemsku v příslušném kalendářním roce překročil částku 2000000 Kč § 6 odst. 1 a nesdělila, že se chce stát plátcem dnem následujícím po překročení této částky, správce daně prověří uvedené údaje do 30 dnů ode dne podání této přihlášky, popřípadě ode dne odstranění jejích vad. Pokud osoba povinná k dani splňuje podmínky podle § 6 odst. 1, správce daně ji o tomto výsledku prověření v této lhůtě vhodným způsobem vyrozumí.

Co říci závěrem? Proč to dělat jednoduše, když to můžeme dělat složitě. A netýká se to jenom zákona o DPH. Nemyslím si, že je cílem evropských a českých byrokratů úmyslně vnášet do legislativy chaos. Spíš se jedná o kombinaci neschopnosti a naprostého odtržení od praxe. Přesně podle hesla: „Chtěli jsme to udělat lépe, ale dopadlo to jako vždycky.“

Sdílet článek: