NAŠE MOTTO: Neplaťte na daních víc, než musíte ...

první konzultace
ZDARMA

25 let zkušeností
v daních a účetnictví

Shnilé ovoce jako symbol rostoucí arogance státu

  Za vlád ČSSD a hnutí ANO byla přijata řada restriktivních opatření vůči podnikatelům. Došlo k zavedení EET a kontrolních hlášení. Následné kontroly ohledně dodržování zákona o EET s sebou přinesly vlnu nesmyslně drakonických pokut a to i za drobné přestupky. To však není zdaleka vše. Úředníci finanční správy se často chovají jako utržení ze řetězu a […]

 

Za vlád ČSSD a hnutí ANO byla přijata řada restriktivních opatření vůči podnikatelům. Došlo k zavedení EET a kontrolních hlášení. Následné kontroly ohledně dodržování zákona o EET s sebou přinesly vlnu nesmyslně drakonických pokut a to i za drobné přestupky. To však není zdaleka vše. Úředníci finanční správy se často chovají jako utržení ze řetězu a nerespektují mnohdy ani daňový řád. Někdy si připadáme, jako když bojujeme s větrnými mlýny.  Jako příklad můžeme uvést mnohdy kritizované zajišťovací příkazy, které vedly i k likvidaci normálně fungujících firem. Není tajemstvím, že velké procento takto vydaných zajišťovacích příkazů shodil Nejvyšší správní soud ze stolu. Nedávno rozvířily hladinu veřejného mínění nezákonné výzvy, které dostávali novomanželé, aby nahlásili finanční správě počet hostů na svatební hostině a částky, které za tuto hostinu zaplatili. Stát neustále posouvá hranice a snaží se ovládnout co nejvíc našeho soukromého prostoru, pase po naší svobodě.

Není žádným tajemstvím, že neustále rostoucí byrokracie dusí rozvoj podnikání v České republice a že patříme k zemím s nejvyšší administrativní zátěží na světě. Vždyť podle průzkumu liberálního institutu stráví v průměru český podnikatel 5 týdnů ročně papírováním pro stát.

V poslední době slýcháme od některých vládních politiků, že po zavedení kontrolních hlášení a EET by se měly hledat cesty, jak podnikatele podpořit a ulevit jim od administrativní zátěže.

Na tom shnilém ovoci z titulku si ukažme názorný příklad, jak to s tou proklamovanou státní podporou podnikatelům vypadá. Na serveru novinky.cz jsem narazil na článek, ve kterém autor popisuje, jak naši sadaři nejsou schopni sklidit ovoce kvůli nedostatku pracovních sil. Vzhledem k cenám ovoce si totiž nemohou dovolit brigádníky příliš zaplatit. Z tohoto důvodu mnoho tun ovoce zůstane na stromech a skončí v kompostu. Co v takové situaci udělal pro své podnikatele německý stát? Zavedli po dobu 70 dnů tzv. sezónní práce v zemědělství a osvobodili zaměstnavatele od veškerých poplatků včetně daní, příspěvku na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění. Poláci jsou na tom obdobně. Co naproti tomu udělal český stát? Nejenže podnikatelům neulevil, ale navíc poslal do sadů celníky a inspektory úřadu práce, aby honili nezákonně zaměstnávané pracovníky. Dobré, co?

Stát hodlá přijmout dalších více než 16 tisíc státních zaměstnanců a rapidně zvyšuje jejich platy. Pro podnikatele, kteří vytvářejí pracovní místa a ženou dopředu ekonomiku, nedělá nic. Naopak, má na ně čím dál, tím větší klacek. To shnilé ovoce mi fakt připadá jako vhodný symbol neustále rostoucí arogance státní moci.

Sdílet článek: