Od letošního roku stát opět přitvrdil v boji s fenoménem zvaným „švarcsystém“. Lapení hříšníci budou nově zveřejňováni na úřední desce Státního úřadu inspekce práce. Připomíná to tak trochu sdělení ve středověku přibíjená na chrámová vrata. Zároveň úředníci chystají v letošním roce provést 6700 kontrol a dochází k těsnějšímu propojení mezi úřady.
V této souvislosti jsem si vzpomněl na jeden příklad z mé praxe. V 90. letech minulého století probíhala u jednoho mého klienta kontrola finančního úřadu. Podařilo se nám ji uhrát bez ztráty kytičky. Dokonce jsme obhájili i vzorkovnu jako součást obývacího pokoje. Úředníci finančního úřadu však nelenili a na revanš práskli místnímu úřadu práce, že ve sklepních prostorách podnikatele pracují dva brusiči skla na švarcsystém. A klient vyfasoval tenkrát drakonickou pokutu ve výši 300 tisíc korun. Takže úzká spolupráce mezi úřady a jednotlivými úředníky, když jde o společného nepřítele, fungovala v této zemi odjakživa. Teď může navíc ještě inspektorát při kontrole nebo v rámci úkonů, které jí předcházejí, pořizovat zvukový i obrazový záznam bez vědomí kontrolovaného, pokud nelze účelu kontroly dosáhnout jinak. A to si pište, že si úředníci tuhle příležitost nedají rozhodně ujít, a to mnohdy i v případech, kdy lze účelu kontroly dosáhnout jiným způsobem. Rozhodně se tento postup, co nevidět stane předmětem rozhodování správních soudů.
Myslím, že je všeobecně známo, co je živnou půdou švarcsystému. Je jí neúměrné zatížení závislé práce odvody na sociálním zabezpečení a zdravotním pojištění. Stát sice nově zatížil živnostníky vyššími odvody na sociálním zabezpečení a zdravotním pojištění, ale s odvody u zaměstnanců neudělal naprosto nic. Propastný rozdíl, který ady existuje, bude vždy motivovat ekonomicky uvažující firmy k využívání švarcsystému a žádné kontroly tomu nebudou schopny zabránit. Firmy se také poučily a znaky švarcsystému jsou dostatečně podnikatelské veřejnosti známé a byly potvrzeny i příslušnou judikaturou správních soudů. Boj, kdo z koho tedy dále pokračuje.
V době napjatého státního rozpočtu, ve kterém po zrušení superhrubé mzdy bez náhrady vznikla 100 miliardová díra, nemáme žádnou naději, že stát sníží daňové zatížení závislé práce. Raději bude vynakládat stále větší úsilí a více peněz z kapes daňových poplatníků na boj s větrnými mlýny na jejichž lopatkách svítí nápis „ŠVARCYSTÉM“.