- Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ)
- Zálohy na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění
Pro OSVČ vykonávající svoji podnikatelskou činnost jako hlavní je od 1.1.20 stanovena minimální záloha pojistného na sociální zabezpečení ve výši 2.544,- Kč, na zdravotní pojištění ve výši 2.352,- Kč. Pokud vykonáváte podnikatelskou činnost jako vedlejší, pak budete v průběhu roku 2021 platit zálohy na sociální zabezpečení jen v případě, že dosáhnete v roce 2020 minimálního vyměřovacího základu ve výši 83.604,- Kč, za rok 2019 je tato částka stanovena ve výši 78.476,- Kč. Minimálním vyměřovacím základem jsou příjmy po odečtení výdajů (zisk) Pokud minimálního vyměřovacího základu nedosáhnete, pojistné na sociální zabezpečení neplatíte.
- Zvýšení hranice pro uplatnění výdajů paušálem
Již za rok 2019 si mohou OSVČ uplatnit výdaje paušálem opět z maximální částky až 2 mil. Kč.
- Daň z přidané hodnoty
Od 1.1.20 se na 10 % snižuje DPH u dodávek tepla a chladu. Od 1.5.20 se snižuje DPH u stravovacích služeb a točeného piva, u dodávky pitné vody, vodného a stočného na 10%. Daň se snižuje rovněž u řady služeb, např. u úklidu v domácnosti, holičství a kadeřnictví a také např. u elektronických knih. Ke snížení daně z přidané hodnoty od 1.5.20 dochází především v souvislosti se zavedením další vlny EET.
Vzhledem k napjatému státnímu rozpočtu dopadne na podnikatelskou sféru negativně prodloužení lhůty pro vracení nadměrných odpočtů DPH o 15 dnů. Děje se tak pod průhlednou záminkou, aby úředníci finančních úřadů měli prý více času na posouzení zda je nárok na odpočet oprávněný či nikoliv. Nechápeme tedy, k čemu slouží institut kontrolních hlášení, který představuje pro podnikatele a firmy velkou administrativní zátěž. Podle našeho názoru jde jen o další důkaz skutečnosti, že vládě docházejí zdroje.
V oblasti obchodu mezi zeměmi EU bude kladem podstatně vyšší důraz na prokazování přepravy zboží.
- Minimální mzda
Minimální mzda se od 1.1.20 zvyšuje na 14.600,- Kč měsíčně. Toto navýšení se výrazně promítne i do tzv. zaručené mzdy.